kibbanner
 • Dolar
  19,0418
 • Euro
  20,7662
 • Altın
  1.214,200
 • Bist-100
  5,014
   
13/17 °C

Parçalı Bulutlu
   
HABER GUNDEM NE VAR? NE YOK? KESFET YASAM KUZEY KIBRIS REHBERI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR

Başbakan Ünal Üstel’den Recep Tayyip Erdoğan ile Fuat Oktay’a teşekkür 

​Başbakan Ünal Üstel, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ankara temaslarını değerlendirdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fuat Oktay’a teşekkür etti

17.01.2023 - 23:23
Başbakan Ünal Üstel’den Recep Tayyip Erdoğan ile Fuat Oktay’a teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.
Kabulde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da yer aldı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay toplantı sonrası yaptığı açıklamada , Türkiye’den KKTC’ye kabloyla elektrik teminine yönelik projenin hazırlıklarının başladığını açıkladı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya giden Başbakan Ünal Üstel ile görüştü. Görüşmenin ardından Oktay ile Üstel basına açıklamalarda bulundu.
Oktay, Başbakan Üstel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, KKTC’ye yönelik üç müjdeleri olduğunu söyleyerek; Türkiye’den KKTC’ye kabloyla elektrik temin edileceğini, Derinya’da sosyal konut projeleri başlatılacağını ve KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’deki sağlık sisteminden yararlanabilmesine yönelik sağlıkta sigorta sistemlerinin entegre edileceğini belirtti.
Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk halkının hakları ve meşru çıkarları olduğunu dile getiren Oktay, “Ne Rum kesimi ne de farklı taraflar bu alanlarla ilgili rüya görmesin” dedi.
Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde sürdürülmesi için hakkın ve haklının yanında dimdik durmaya devam edeceklerini belirten Oktay, Maraş’ın hayat bulması yönünde KKTC hükümetinin yürüttüğü çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
-“Dünyaya açılan bir KKTC için, anavatan Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz”
Oktay, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Başbakan ve hükümet ortaklarıyla, Türkiye-KKTC işbirliğiyle yürütülen projeler ile siyasi ve ekonomik alanlardaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.
Oktay, devam eden reform süreçleri ile Kıbrıs Türkü’nün istikrar ve refah için ihtiyaç duyduğu düzenlemelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.
Hem değer üreten hem de sahip olduğu değerlerle dünyaya açılan bir KKTC için, anavatan Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini dile getiren Oktay, “Geçmişiyle geleceğiyle Kıbrıs Türkü odaklı bu duruşumuz milli davaya sahip çıktığımız kadar dertli oluşumuzdandır” dedi.
Dertlerinin KKTC’nin istikrar içinde kalkınarak, tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesi, cennet toprakların turizm ve eğitime ilaveten tarımsal üretimiyle, enerji ve maden kaynaklarıyla, limanlarıyla, ticaretiyle ve yüksek teknolojiyle ambargoları kırması olduğunu dile getiren Oktay, “Derdimiz; KKTC’nin ay yıldızlı bayrağının tüm platformlarda dalgalanmasıdır” diye konuştu.
-“İlerlemenin tam zamanıdır”
Türkiye- KKTC güç birliğiyle, bölgede istikrar ve refahın, Türkiye yüzyılının şafağında Akdeniz’den yükselmesini istediklerini söyleyen Oktay, bugün KKTC Başbakanı Üstel ve hükümet ortakları ile bu doğrultuda daha da ilerlemenin tam zamanı olduğunu belirttiklerini kaydetti.
-2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması...
2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın hem projeler hem de mali çerçeve itibariyle bugüne kadar oluşturulan alt yapıyı farklı boyutlara taşıyacak şekilde tasarladıklarını söyleyen Oktay, ulaşım ve altyapıyla birlikte teknolojik dönüşüm, sanayileşme, madenlerin işlenmesi, tarımsal verimliliğin artırılması ve işgücü piyasasının güçlendirilmesi gibi önceliklerle ilerleyeceklerini ifade etti.
İşbirliğinin sürdürülebilir ve kurumsal nitelikte ve uzun vadeli bir yapıda olmaya devam edeceğine vurgu yapan Oktay, 2023 protokolü hazırlıklarını en kısa sürede omuz omuza tamamlayarak kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.
-“İki ülke sigorta sistemi entegre edilecek”
“KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle hassasiyet gösterdiği bir müjdemizi paylaşmak isterim” diyen Oktay, Kıbrıs’ta yaşayan Türk vatandaşlarına Türkiye’deki sağlık sisteminden, Türkiye’de yaşayanlar gibi yararlanma hakkı getirdiklerini belirtti.
Oktay, “Bu çerçevede iki ülke sigorta sistemleri entegre edilecektir” dedi.-Derinya’da sosyal konut projesi
İkinci bir müjdelerini açıklayan Oktay, Derinya bölgesindeki sosyal konut alanını devreye alarak, bu bölgede TOKİ işbirliğiyle sosyal konut projelerini yakın zamanda başlatacaklarını kaydetti.
- “Kablo ile elektrik temin edilecek”
“Üçüncü müjdemiz; asrın projesi ile denizin altından Torosların suyunu Kıbrıs Türkü kardeşlerimize ulaştırdığımız gibi şimdi de kablo ile elektrik temini projesini başlatıyoruz” diyen Oktay, bununla ilgili tüm hazırlıkların hükümet nezdinde devam ettiğini söyledi.
Oktay, şöyle devam etti:
“Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin kapısını Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açtığımız, Derinya sosyal konut işbirliğimiz ve Kıbrıs Türkü’nün elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak bu müjdelerimizin hayırlı olmasını diliyorum.
Anavatan Türkiye olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla KKTC’nin ihtiyaç duyduğu her alanda Kıbrıs Türkünü desteklemeyi sürdüreceğiz.”
“KKTC’nin tanınması için de seferber olmaya devam edeceğiz”
Oktay, Başbakan ve heyetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na anayasal adıyla üye olmasından duydukları memnuniyeti de bir kez daha ifade ettiklerini söyleyerek, KKTC Cumhuriyet Meclisinde Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler için dostluk grupları kurulmasının çok anlamlı olduğunu belirtti.
KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğinin ardından KKTC’nin tanınması için de seferber olmaya devam edeceklerini söyleyen Oktay, “Kıbrıs konusunda uluslararası toplum çözümsüzlükte ısrar etse de garantör ülke olarak hakkaniyetli bir çözüm için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.
Rum propagandasına kanan uluslararası toplumun halen tarihi geçmiş, eski BM parametrelerine işaret etmeyi sürdürdüğünü söyleyen Oktay, Kıbrıs Türk tarafının ne istediğini çok açık ve net şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.
Oktay, şöyle devam etti:
“Çözüm, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesiyle mümkündür. Türkiye olarak biz de KKTC’nin bu vizyonuna tam destek veriyoruz. Kıbrıs Türklerinin 1960 yılında teyit edilen, ancak 3 yıl sonra gasp edilen müktesep hakları tescil edilmedikçe, Türk tarafı tekrar bir müzakere masasına oturmayacaktır. Bunun için uğraşanlar kendilerini boşuna yormasınlar.”
- “Doğu Akdeniz’de hem ülkemizin hem de Kıbrıs Türk halkının hakları ve meşru çıkarları vardır”
Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk halkının hakları ve meşru çıkarları olduğunu dile getiren Oktay, “Ne Rum kesimi ne de farklı taraflar bu alanlarla ilgili rüya görmesin” dedi.
Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde sürdürülmesi için hakkın ve haklının yanında dimdik durmaya devam edeceklerini belirten Oktay, Maraş’ın hayat bulması yönünde KKTC hükümetinin yürüttüğü çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Oktay, “Gerek kalkınma ve işbirliği alanında, gerek Kıbrıs Türkü’nün uluslararası alanda verdiği mücadelede Cumhurbaşkanımız liderliğinde KKTC’nin yanındayız. Tüm bu alanlardaki çalışmalarımızı samimiyet ve kardeşlik temelinde, dayanışma ve eşgüdüm içinde sürdüreceğiz. Çözüm odaklı, Kıbrıs Türkünü ve Türkiye-KKTC gönüldaşlığını gözeten bir anlayışla mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.
Başbakan Ünal Üstel ve hükümet ortaklarına ziyaretleri için teşekkür eden Oktay, Kuzey Kıbrıs’a muhabbetlerini iletti.

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Başbakan Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile verimli ve samimi bir toplantı gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Bu görüşme sonrasında çok önemli adımların atılması konusunda ortak kararlar üreterek üç yeni önemli müjdeyi halkımızla paylaştık” dedi.
Üstel, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu müjdelerimizin ilki Türkiye’den kablo ile elektrik temini projesidir. Proje ile ilgili tüm çalışmaları çok yakın bir gelecekte tamamlayarak tıpkı Asrın Projesi ile su sorununu çözdüğümüz gibi halkımızın elektrik konusunda yaşamakta olduğu sıkıntıları çözüme kavuşturacağız.
İkinci olarak vatandaşlarımızın Türkiye’deki sağlık sisteminden yararlanabilmesini sağlamak amacıyla çalışma başlatıyoruz.
Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC iş birliği ile sosyal konut projelerini en yakın zamanda hayata geçirerek gençlerimizin yaşamış olduğu konut sıkıntısına çözüm buluyoruz.”
“VERMİŞ OLDUKLARI DESTEKLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM”
Başbakan  Ünal Üstel“Bu vesileyle yaşadığımız her zorlukta, sıkıntıda yanımızda duran, tüm projelerimize destek veren ana vatan Türkiye Cumhuriyeti devletine, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'a KKTC'ye vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.
Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a desteklerinden ötürü teşekkür etti.
Başbakan Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile verimli ve samimi bir toplantı gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Bu görüşme sonrasında çok önemli adımların atılması konusunda ortak kararlar üreterek üç yeni önemli müjdeyi halkımızla paylaştık” dedi.
Üstel, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu müjdelerimizin ilki Türkiye’den kablo ile elektrik temini projesidir. Proje ile ilgili tüm çalışmaları çok yakın bir gelecekte tamamlayarak tıpkı Asrın Projesi ile su sorununu çözdüğümüz gibi halkımızın elektrik konusunda yaşamakta olduğu sıkıntıları çözüme kavuşturacağız.
İkinci olarak vatandaşlarımızın Türkiye’deki sağlık sisteminden yararlanabilmesini sağlamak amacıyla çalışma başlatıyoruz.
Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC iş birliği ile sosyal konut projelerini en yakın zamanda hayata geçirerek gençlerimizin yaşamış olduğu konut sıkıntısına çözüm buluyoruz.”


 

 
Takipçisi Olduğumuz Türkiye'nin Gazimağusa Başkonsolosluğu Açıldı
 
Büyükelçi Feyzioğlu KKTC Müjdelerini Yorumladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Takipçisi Olduğumuz Türkiye'nin Gazimağusa Başkonsolosluğu Açıldı
Byturco Medya Yayın Grubu Başkanımız Gazeteci Yazar Mehmet Kesim'in Köşesinde ...
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, özgürlük mücadelesi lideri Fazıl Küçük'ü andı
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ...
Meteoroloji Son 24 Saatte KKTC 'de Yağış Miktarını İlçeler Göre Açıkladı
Meteoroloji Dairesi, son 24 saatte gerçekleşen yağışların miktarını ...
 
Rauf Denktaşın , 11’inci ölüm yıl dönümünde Serdar Denktaş'tan Sitem Dolu Açıklama
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 11’inci ölüm yıl dönümünde Atatürk ...
St. Barnabas Manastırı'ndan ikon çalan yakayı ele verdi
St. Barnabas Manastırı'ndan ikon çalan bir kişi tutuklandı
Girne Belediye Başkanı Şenkul, Antik Liman Esnafıyla Dertleşti
Girne Antik Limanı ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin masaya ...
 
Dikkat ! Hafta boyunca sağanak yağış Uyarısı
Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 10-16 Ocak tarihleri ...
İpek Kozası Yetiştiriliciliği Sibel Tatar'ın Himayesinde
Sibel Tatar’ın öncülüğünde gerçekleşecek ipek kozası yetiştiriciliği projesinin ...
AK Parti İstanbul Milletveikili Bayram'ın Buğday Tanesi Filmine KKTC'de Yoğun İlgi
AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram tarafından yazılan “Buğday ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
GAÜ'nün Minikleri Eğlenceye Doydu

GAÜ'nün Minikleri Eğlenceye Doydu

  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
KKTC TURİZM

KKTC TURİZM

  ÇOK YORUMLANANLAR
  FACEBOOK
  TWITTER
 
 
Ana Sayfa Haber Gündem Ne Var? Ne Yok? Keşfet Yaşam Kuzey Kıbrıs Rehberi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva